close
10 věcí, které jste nevěděli o džínách…..

10 věcí, které jste nevěděli o džínách…..

Minimálně jedny džíny pravděpodobně vlastní většina z nás. Ale kolik toho víte o tomto světově oblíbeném kousku šatníku? Dali jsme pro vás dohromady 10 zajímavých faktů, které jste možná o džínách nevěděli….

  1. Za den zrození modrých džínů je považován 20. květen 1873, kdy Jacob Davis a Levi Strauss a co. získali na modré džíny patent.
  2. Na začátku “džínové historie” byly džíny vždy modré, protože na modré barvě nebyla špína a prach vidět tolik jako na světlých barvách. Modrá je nicméně i dnes nejoblíbenější barva džínsů na celém světě.
  3. Džíny jsou sice považovány za americký vynález, ale slova džíny a denim jsou evropského původu. Slovo  “ jeans” pochází z francouzského označení pro barvu “bleu de Genes” – janovská modř. Také název “denim” je odvozeno z názvu francouzského města Nimes, odkud pochází. Proto také de Nimes (z Nimes).
  4. Indigo, které se používá pro barvení denimu, je velmi staré modré barvivo, původně vyráběné ze stejnojmenné rostliny. Od konce 19. století bylo postupně nahrazováno syntetickým a ve 30. letech 20. století rozsáhlejší pěstování indiga zaniklo úplně. Pro obarvení jednoho páru džín je ho potřeba jen pár gramů. Ročně je vyrobeno 20 tisíc tun indiga pouze za učelem barvení džínů.
  5. V dobách, kdy džíny nosili dělníci z továren, měli pánské džíny zip vepředu, ale dámské měli zipy na pravém boku.
  6. První cedulka, která byla k džínům přišitá, je dnes již ikonická červená Levi’s v roce 1936. Je také považována za první návrhářskou značku – logo, které kdy bylo přišito k masově vyráběnému produktu.
  7. Poprvé se modré džíny staly oblíbeným módním kouskem za hranicemi USA během druhé světové války, když je američtí vojáci nosili mimo službu v evropských městech, např. v Paříži.
  8. Oranžová niť, kterou Levi Strauss & co. používá pro šití svých kalhot, je ochranná známka, která mimo jiné odlišuje Levisky od ostatních džínů.
  9. Během šedesátých let si džíny rychle získaly popularitu v Hollywoodu jako symbol mladých rebelů. Oblékl je na sebe např. i James Dean v dnes již legendárním filmu Rebel bez příčiny.
  10. Víte, co znamenají písmena “YKK”, které jsou skoro na všech zipech džín? Je to zkratka „Yoshida Kogyo Kabushikikaisha”, společnosti japonského výrobce Tadao Yoshida, která dodnes vyrábí většinu zipů do džín na světě.