close
10 věcí, které jste nevěděli o Halloweenu

10 věcí, které jste nevěděli o Halloweenu

Halloween

31. říjen a s ním strašidelný svátek Halloween už pomalu klepe na dveře. Přestože u nás nemá tak hlubokou tradici jako Dušičky a je stále mnohými podobně jako svátek svatého Valentýna považován za komerční svátek z Ameriky, jeho příznivců především z řad dětí a mládeže stále přibývá. My vám nyní přinášíme 10 zajímavostí, které jste o Halloweenu (možná) nevěděli.

1. Přestože většina z nás má Halloween spojený především s USA, jeho původ je evropský, konkrétně pochází z Irska. Zde se rozvinul na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých kolem roku 4000 př. n. l. a následně byl přenesen do Říma. Vystěhovalci tento zvyk pak v 19. století přenesli do USA, kde se rychle rozšířil a s expanzí americké kultury ho přejímaly i další anglicky mluvící země.

2. Název Halloween vznikl zkrácením anglického výrazu „All Hallows‘ Evening“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

3. První dýňové lampy neboli Jack O’Latern byly vyrobeny z řepy nebo brambor. Vyřezávané dýně se staly součástí halloweenské tradice až s osidlováním britských kolonií, protože dýně jako rostlina se původně ve Velké Britámii ani Irsku nevyskytovala.

4. Víte, že oficiálně existuje fóbie z Halloweenu? Jmenuje se “Samhainophobia” podle keltského festivalu Samhain, který připadá na 1. listopadu.

5. Velký byznys. Každoročně utratí američané přes 2 miliardy dolarů za cca 300 miliónu kg halloweenských sladkostí, což odpovídá asi 6 lodím velikosti Titaniku. Tomu se ani snad nechce věřit….

6. Sovy jako jeden z oblíbených symbolů Halloweenu. Lidé v Evropě během středověku věřili, ze jsou to čarodějnice a zaslechnutí sovího houkání znamenalo, že smrt je blízko.

7. Zábava nejen pro děti. Prodej kostýmů před Halloweenem šplhá do miliard dolarů a tvoří asi 65% celkového prodeje kostýmů pro dospělé ročně.

8. I američtí domácí mazlíčci slaví tento svátek ve velkém. Halloweenské oblečky stojí jejich majitele přes 300 amerických dolarů ročně.

9. Legenda říká, že kdo si na Halloween obleče své oblečení naruby a bude chodit pozpátku, o půlnoci uvidí čarodějnici. Nezbývá, než zkusit….

10. A jaká jsou hlavní města Halloweenu? Je to Salem, Massachusetts a Anoka v Minnesotě. Letos to už asi nestihnete, ale příští rok můžete vyrazit 🙂