close
10 věcí, které jste nevěděli o festivalu v poušti Burning Man

10 věcí, které jste nevěděli o festivalu v poušti Burning Man

Burning man

Přenést se na pár dní do naprosto jiného, divokého, až bizarního světa jako z filmu Mad Max? Letos to už sice nestihnete, ale nechte se alespoň inspirovat na příští rok. Festival Burning Man se každoročně koná v nevadské poušti na místě vyschlého jezera a nabízí zážitky a podívanou těžko srovnatelnou s jakoukoliv jinou akcí na světě. My vám přinášíme 10 zajímavostí, které jste o tomto kultovním americkém festivalu (možná) nevěděli.

1. Jak se z plážového “táboráku” stala mezinárodní ikonická událost. Historie festivalu se začala psát před více než 30 lety, kdy na pláži v San Franciscu Larry Harvey, Jerry James a pár jejich přátel během letního slunovratu spálili 2,7 m vysokou dřevěnou sochu muže se psem.

2. Akce přilákala spoustu lidí a stala se z ní tradice. V roce 1990 byla kvůli vzrůstající popularitě a problémům s úřady přesunuta do neobydlené části nevadské pouště, kde každý rok na přelomu srpna a září vyroste improvizované město The Black Rock City.

3. A oblíbenost festivalu roste dál! Od několika stovek návštěvníků v prvních letech jeho existence až k odhadovaným téměř 70 000 v posledních letech.

4. Nic pro citlivky a alergiky. Celá oblast konání festivalu je totiž extrémně prašná. A přesto, že se koná na písečné poušti, tak písek vlastně ani není písek, ale zásadité pozůstatky starého vyschlého jezera, které jsou mnohem lehčí než písek nebo běžný prach. Takže to máte naprosto všude – ve stanu, v oblečení i v očích.

Burning Man

5. Umýt se sice můžete v impovizované umývárně, má to ale jedno velké ALE… Nejdřív totiž musíte umýt 12 lidí před vámi v organizovaném pořadí. Začnete tím, že někoho opláchnete, pak vydrhnete, namydlíte a tak dále než se dostane řada i na vás :-))

6. Zapomeňte na stánky s pivem a hot dogy. Na Burning Man si totiž nekoupíte vůbec nic kromě kafe a ledu. Filosofie festivalu je založená na principu darů. Takže jídlo s sebou a peníze můžete nechat doma 🙂

7. Pokud na festival zavítáte poprvé, připravte se na ne zrovna příjemný zasvěcovací rituál. Při vstupu do areálu musí nováčci skočit do “písku”, pořádně se v něm vyválet a křičet : “I’m no virgin any more…” (už nejsem panna/panic).

8. Festivalové město The Black Rock City je poměrně rozlehlé a dopravní prostředek je skoro nutností – kolo nebo motorka (samozřejmě náležitě vytuněná :-)), pokud tedy nemáte Mutant Vehicle, něco jako alegorický vůz. Po areálu se nesmí pohybovat rychlostí větší než 5 mil za hodinu.

9. Připravte se na zimu a extrémní rozdíly v teplotách! Přes den jsou teploty vysoké, ale v noci vám při teplotách pod bodem mrazu bez dobrého spacáku umrzne zadek :-))

10. Zajímá vás, kdo to všechno po skončení festivalu uklidí? Návštěvníci sami! Zásada “ Leaving No Trace” (nenechat po sobě žádnou stopu) je totiž jedním z 10 základních principů celého festivalu.

P.S.: Není to zrovna levná záležitost. Vstupné na festival činí 650 dolarů. Když si k tomu připočítáte náklady na kostýmy, masky, jídlo, cestu atd., je možná nejvyšší čas začít šetřit na příští ročník 🙂

Burning Man

Foto: Pinterest.com