close
Češi a novoroční předsevzetí: stále to samé a moc se nám to nedaří

Češi a novoroční předsevzetí: stále to samé a moc se nám to nedaří

novoroční předsevzetí

Stejně jako každý rok i ten uplynulý 2017 byl ve svém závěru ve znamení bilancování a předsevzetí. Bohužel, jak vyplývá z loňského průzkumu výživových poraden NATURHOUSE, v předsevzetích nejsme moc originální a většinou si stále přejeme pro sebe to samé.

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných je považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to byla rovněž nejčastější předsevzetí pro rok 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánovala dát pouze necelá třetina dotázaných.

novoroční předsevzetí

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se životního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnu 10 kg za měsíc,“ míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele. Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů a trvá pak i několik měsíců dostat se na původní váhu,“ dodává pak Burešová.

novoroční předsevzetí

Cílem průzkumu NATURHOUSE bylo zjistit odpovědi na téma novoroční průzkum pro přelom roku 2016/2017, dále zjistit stravovací zvyklosti během Vánoc. Šetření STEM/MARK se účastnilo na internetu 500 lidí ve věku 15 až 59 let. Zadavatelem byla síť výživových poraden NATURHOUSE.