close
Plyšový medvídek – KAMARÁD DĚTÍ I DOSPĚLÝCH

Plyšový medvídek – KAMARÁD DĚTÍ I DOSPĚLÝCH

Plyšový medvídek Hamleys

Plyšový medvídek patří mezi hračky, které se staly pro mnohé z nás symbolem šťastného dětství. Jak by ne, když v našich vzpomínkách hrají roli měkkého a hebkého zvířecího kamaráda, který s námi byl vždy, když jsme chtěli. Stejnou radost chceme dopřát i svým dětem a tak se z darování plyšových medvídků stala tradice pokračující generaci za generací. Kde tato tradice vznikla, jak se vyvíjela a jak je na tom méďa s oblibou dnes, po více než stovce let? V době plné technologických vychytávek? 

Historie plyšových medvídků

Začněme u jména, totiž toho mezinárodně užívaného – Teddy bear. Jeho původ je velmi zajímavý, nepochází totiž od nikoho jiného, než od 26. prezidenta USA Theodorea Roosevelta, kterému lidé běžně přezdívali právě Teddy. V roce 1902 prezidenta pozval guvernér státu Mississippi na lov a během něj se odehrála zvláštní příhoda. Skupinka lovců přivázala ke stromu medvídě, které bylo vyčerpané po dlouhém útěku před loveckými psy. Lovci přivolali Roosevelta, aby to byl právě on, kdo medvídě zastřelí. Prezident však odmítl s tím, že „lovit“ medvídě připoutané u vrby je nesportovní. Tato historka se velmi rychle rozkřikla a netrvalo dlouho, než se stala tématem pro Clifforda Berrymana, autora oblíbených karikatur pro noviny The Wahington Post. Příběh získal na popularitě a karikatury přibývaly, postupně v nich bylo medvídě zobrazováno jako více a více roztomilá postavička.
Jak už to tak bývá, fantazie jedněch často inspiruje tvořivost jiných. Berrymanovy malůvky se staly inspirací pro Morrise Michtoma, který podle nich vyrobil prvního, malého látkového medvěda. Poslal svůj „prototyp“ Rooseveltovi, který souhlasil s tím, aby Michtom pro svého medvěda použil jméno Teddy. To Michtoma velmi potěšilo a hned medvěda vystavil ve výloze svého obchodu, s označením „Teddy´s bear“. Zákazníci si jej okamžitě zamilovali a jejich zájem tak dal vzniknout nejdůležitější hračkářské firmě své doby, Ideal Novelty and Toy Co. Zhruba ve stejné době – říká se, že zcela náhodou – začala první medvídky produkovat německá firma Richarda Steiffa. Ať už je to jakkoliv, plyšový medvídek je dnes známý po celém světě právě pod názvem Teddy bear, pocházejícím od prezidenta Roosevelta. Téměř ihned poté, co se začal Teddy bear prodávat v USA, zařadilo jej do svého sortimentu také tradiční britské hračkářství Hamleys, které v té době stálo na londýnské Regent street již více než 20 let. Medvěd Hamley a medvědice Hattie si získali takovou popularitu, že se později méďa stal maskotem značky a dnes jej běžně potkáváme v nadživotní velikosti, jak zve zákazníky do obchodů Hamleys. Jednoho takového už můžeme potkávat i před Hamleys v pražské ulici Na příkopě.

plyšový medvídek Hamleys

Víte, že…? 

  • V roce 1989 se v USA prodal medvídek z roku 1920 v přepočtu za neuvěřitelných 3,5 milionu korun. Tato částka nebyla dodnes překonána.
  • Americký skladatel J. W. Bratton složil v roce 1907 slavnou two-stepovou skladbu The Teddy Bears Picnic, ke které pak v roce 1932 doplnil slova Jimmy Kennedy. Ještě později se proslavila v podání Binga Crosbyho.
  • První medvídci byli velmi podobní živému originálu a byli nepohybliví, vyrobení z tuhého materiálu, který držel tvar. Děti je za sebou tahaly na provázku podobně, jako autíčka.
  • Původní předlohou prvního medvídka od Michtoma byl americký medvěd baribal, zvaný také medvěd černý. Mezi dnešními plyšáky však najdeme také lední medvědy, grizzly, pandy i koaly.
  • Kožešina prvních plyšových medvědů se vyráběla z mohérové vlny, která se získává z rouna angorských koz. Dnes se spíše používají umělé materiály – syntetická kožešina, velur, ale také denim, satén, bavlna, plátno a další.
  • Do světa plyšových medvídků se promítá také svět filmů. Mezi nejoblíbenější plyšáky podle filmové předlohy tak patří například Medvídek Pú, Paddington nebo medvídek Mr. Beana, kterého vyrábí značka Ty.
  • Hitem internetu se v poslední době stali medvídci Meddy Teddy, které je možné vytvarovat do různých pozic jógy a děti se je tak mohou učit.
  • První muzeum plyšových medvědů vzniklo v roce 1984 ve městě Petersfield v anglickém Hampshiru.
  • Plyšový medvídek uklidňuje. Proto v USA vzniknul speciální program Teddy Bear Cops, díky kterému záchranáři a hasiči dostávají plyšové medvídky, aby jim pomohli uklidnit děti v krizových situacích.